Konferencja o przeszłości i przyszłości ustawodawstwa cywilnego

Dnia 22 maja odbyła się Konferencja „Przeszłość i przyszłość ustawodawstwa cywilnego. 45 lat kodeksu cywilnego.”, przygotowana przez Nasze Koło. Mimo dnia rektorskiego, w auli zgromadzili się liczni studenci, a także pracownicy naukowi Naszego Wydziału. W Konferencji udział wzięli:

prof. Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska

prof. Małgorzata Pyziak – Szafnicka

prof. Wojciech Jan Katner

prof. Urszula Promińska

prof. Tomasz Pajor

dr Ireneusz Jakubowski.

Konferencja rozpoczęła się od krótkiego wystąpienia Dziekana Naszego Wydziału, prof. Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej, która pogratulowała członkom Koła organizacji konferencji i wyraziła nadzieje na kolejne inicjatywy Koła. Po tym krótkim wstępie, głos zabrał przewodniczący Koła, Łukasz Korporowicz, który przedstawił tematykę spotkanie i zaproszonych prelegentów.

Pierwszy zabrał głos dr Jakubowski, który zaczął od przedstawienia znaczenia historii prawa, a następnie opisał w zarysie ustawodawstwo cywilne do czasu oświecenia, by w głównej części swojej prelekcji skoncentrować się na ustawodawstwie cywilnym w XIX wieku i późniejszej dyskusji dotyczącej wpływu prawa rzymskiego na prawo polskie.

Następnie swoją prelekcję wygłosiła prof. Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska. W swoim wykładzie skupiła się na działalności komisji kodyfikacyjnej w dwudziestoleciu międzywojennym – wyzwaniami jakie przed nią stały, organizacją jej pracy i jej osiągnięciom. Na koniec swojego wystąpienia prof. Petrykowska opowiedziała o kontynuowaniu przez komisję prac w czasie II wojny światowej, w ramach Polskiego Państwa Podziemnego.

Jako ostatni w I części konferencji głos zabrał prof. Tomasz Pajor, którego wykład poświęcony był zasadom umów w handlu międzynarodowym. Profesor krótko omówił jak powstawały reguły w stosunkach międzynarodowych, a następnie skoncentrował się na omówieniu trzech fundamentalnych zasad – swobody umów, konsensualizmu i mocy wiążącej umów.

W drugiej części jako pierwsza głos zabrał prof. Małgorzata Pyziak – Szafnicka. Pani Profesor na początku omówiła techniczne aspekty prac Komisji Kodyfikacyjnej Kodeksu Cywilnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości, a takżeprzedstawiła charakter jej prac. Następnie przedstawiła dotychczasowy dorobek Komisji i swoją ocenę jej działań.

Wykład prof. Szafnickiej kontynuował prof. Katner, członek podkomisji ds. prawa rzeczowego. Profesor opowiedział o nielicznych projektach zmian w części rzeczowej kodeksu cywilnego i wyraziła swoje wątpliwości co do potrzeby jakichkolwiek istotnych zmian w tej części prawa cywilnego.
Ostatnia głos zabrała, prof. Promińska, której prelekcja dotyczyła pojęcia przedsiębiorcy w propyzcji nowelizacji kodeksu cywilnego. Zaczynając o krótkiego przedstawienia ewolucji pojęcia, przeszła do propozycji zmian i swojej, krytycznej ich oceny.

Po zakończeniu prelekcji, rozpoczęła się dyskusja, w której i prelegenci i uczestnicy konferencji zgodzili się, że projekt nowego kodeksu cywilnego ma wiele wad i wprowadzane go jest zdecydowanie przedwczesne.

Prelekcja prof. Małgorzaty Pyziak - SzafnickiejOtwarcie konferencjiPrzed rozpoczęciem Konferencji

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s